Одржавање и заштита рачунара
Током употребе компјутера, разне опасности могу да "покваре" задовољство почевши од нагомиланог е-ђубрета на хард-дисковима, преко дефрагментације тих истих дискова, па све до разне е-гамади (вируси, тројанци, спајвери и слично), правилном употребом заштитних програма и програма за одржавање рачунара (овде се прича о компјутерима који раде под оперативним системом Windows, било које генерације) радни век Windows-а може да се знатно продужи.Редовни "састојци" потребни за одржавање компјутера у топ форми су:
АНТИ-ВИРУС - инсталација и редовно ажурирање (update) неког квалитетног антивируса (нпр.Avast Free, Avira или AVG)
КОРИШЋЕЊЕ "ЗАШТИТНОГ ЗИДА" (firewall) - нпр. ZoneAlarm Firewall или Windows-ов уграђени заштитни зид (прво решење је ипак моћније, па је боља и свеобухватнија заштита); важно је напоменути да данас многи рутери имају уграђен сасвим солидан заштитни зид
ANTI-SPYWARE - повремено коришћење неког од анти-спајвер програма (нпр. SuperAntySpyware, Malwarebytes или Spybot S&D), који треба покренути бар једном месечно, ако се не посећују ризични сајтови (или чешће, ако постоји потреба)
УСБ ВИРУСИ - обавезна заштита од УСБ вируса, помоћу Panda USB Vaccine или неког сличног програма (данас се огроман број е-гамади преноси преко УСБ флеш дискова)
е-ЂУБРЕ - повремено (препорука: једанпут недељно) очистити нагомилано е-ђубре помоћу CCleaner-а или неког сличног програма. Користити опције "Cleaner" и "Registry" (тако се прво уклоне разни остаци деинсталираних програма и слични "репови", а затим се среди и Wиндоwс-ов Registry, база у којој се чувају подаци и подешавања инсталираних програма и самог Wиндоwса).
ДЕФРАГМЕНТАЦИЈА - повремено (препорука: једанпут у две недеље зa WinXP и Vistu; ређе за Windows 7, јер он има уграђену опцију аутоматске дефрагментације) одрадити дефрагментацију хард-диска
Осим наведених корака, за угодан рад на компјутеру потребно је задовољити и следеће услове:АЖУРАН WINDOWS - редовно ажурирање Windowsa (ово важи и за друге оперативне системе), најбоље путем уграђене опције "Automatic Updates", када Windows сам проналази и скида потребна ажурирања. Ово може понекад да буде проблем корисницима нелегалног Windowsa. Обавезно инсталирати и последњи доступан "сервисни пакет" (Service Pack; колекција свих доступних исправки и унапређења Windowsa)
АЖУРАН БРОУЗЕР - користити најновију доступну верзију Интернет броузер-а (пошто је броузер у сталном контакту са потенцијално зараженим веб сајтовима, потребно је да стално буде актуелан, како би сам могао да спречи многе заразе); добра ствар је што се већина броузера аутоматски ажурира, тако да корисник не мора много да размишља о овом кораку. Једна напомена: избегавајте коришћење Internet Explorera!
АЖУРНИ ДОДАЦИ - осим броусера, препоручљиво је редовно ажурирање (update) и разних додатака за њих, као што су Adobe Flash и Java.
НАДГЛЕДАЊЕ START-UP-а - било би пожељно да се инсталира минијатурни StartupMonitor програм који у реалном времену надгледа инсталацију програма који се аутоматски покрећу са Windowsom (осим легалних програма, то раде и многи "зликовци")
За крај: користите мозак.
Када посетите неки сајт сумњивог карактера НЕ ПРИТИСКАЈТЕ на искачућим прозорима!!!
Дакле: НЕ ПРИТИСКАЈТЕ "YES" на искачућим прозорима!!!
И још једном: НЕ ПРИТИСКАЈТЕ "YES" на искачућим прозорима!!!
Уместо тога, притисните "Cancel", "No" или неко слично дугме! Додатно: не отварајте е-маилове од непознатих пошиљалаца. Посебно не отварајте додатке са ексензијама .еxе, .com... Можда би најбоље било да користите неки веб-маил (Gmail, Yahoo, Hotmail), који има уграђен антивирус и антиспам, чиме се ризик смањује на минимум.